10
دی

 • توسط admin
 • 0

شرایط اخذ ویزای شنگن اروپا چیست

مفهوم ویزای شنگن چیست؟ ویزای شنگن یا ویزای شینگن اروپا مجوز ورود یکپارچه ای است که برای سفر به ۲۶ کشور اروپایی در پاسپورت شما درج می شود. شنگن منطقه ای از اروپا و شامل ۲۶ کشور این قاره است که حضور اتباع خارجی را به واسطه ویزایی تحت عنوان ویزای شنگن برای ورود و خروج آنها بدون نیاز به پاسپورت مجزا فراهم ساخته است. منطقه شنگن به واسطه عهدنامه ای بین این کشور ها به عنوان یک کشور واحد تلقی می شود. منطقه شنگن هر چند ورود و خروج را برای افرادی با تابعیت شنگن آسان کرده است در مقابل ورود و خروج را برای اتباع خارج از محدوده خود سختگیرانه کرده است.

ویزای شینگن اروپا با توجه به ارزش و اعتبار بالایی که در جای جای دنیا دارد کشورهای مطرح بسیاری در اروپا را شامل می شود. در ادامه به بررسی شرایط ویزای شینگن خواهیم پرداخت. 

شینگن چیست؟

در میان ایرانیان شینگن اصطلاح رایج و جا افتاده ای است؛ اما باید بگوییم که نحوه صحیح تلفظ این منطقه، منطقه شنگن یا Schengen zone می باشد. اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین کشورهایی هستند که بر اساس توافق نامه ای با نام شینگن به عضویت این اتحادیه درآمده اند و کشورهای عضو پیمان شینگن محسوب می شوند.

در سال 1998 در لوکزامبورگ برای اولین بار و بر طبق یک قرارداد جامع  منطقه شنگن به عنوان بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت برای اتباع آن ایجاد شد. طبق عهد نامه شینگن ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا (EFTA) که محدوده‌ای به مساحت ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی ۴۲۰ میلیون نفری را در بر می‌گیرد، به عنوان مجموعه‌ای واحد عمل می‌کنند.

ویزای شنگن اروپا چیست؟   

اگر قصد مهاجرت به یکی از این ۲۶ کشور نام برده را دارید می بایست نسبت به اخذ ویزای شینگن اروپا اقدام کنید.در واقع این ویزا جواز ورود شما به یکی از ۲۶ کشور خواهد بود و شما با داشتن آن می توانید برای مدت زمان مشخص و با شرایط ویزای خود به هر یک از این کشورها سفر کنید.

نوع ویزا و هدف شما از سفر به یکی از کشور های شنگن تعیین می کند که چه مدت زمان از این ویزا می توانید استفاده کنید. در بیانی ساده تر اینکه هدف شما از سفر توریستی باشد و یا کاری و تجاری و حتی تحصیلی تعیین کننده مدت اعتبار ویزای شینگن شما و نوع آن خواهد بود. شما می توانید برای سفر به هریک از این کشورها درخواست ویزای شینگن کنید و با داشتن شرایط ویزای شنگن نسبت به اخذ آن اقدام کنیدِ البته باید برخی از قوانین نیز از سوی کشور صادر کننده رعایت شود. با رعایت برخی از قوانین، شما با داشتن ویزای شنگن قادر خواهید بود تا در مدت زمان اعتبار ویزا بدون وجود هیچ مشکلی در کشورهای عضو این اتحادیه تردد داشته باشید.

ویزای شنگن

شرایط اخذ ویزای شنگن چیست؟

شرایط اخذ ویزا شنگن به این معنا است که آیا شما واجد شرایط برای ورود به یکی از کشورهای عضو این اتحادیه هستید یا خیر! آیا معیارهای مهاجرت را دارید یا نه. سفارت های هر کشور شرایط و قوانین خود را برای دادن ویزا به متقاضیان دارند اما با این حال می توان گفت شرایط اخذ ویزا برای کشورهای عضو اتحادیه شنگن تقریبا یکسان است. مهمترین شرایط گرفتن ویزای شینگن اروپا عبارتند از:

 •   مدارک متقاضی
 • سن متقاضی مهاجرت (سختگیری اخذ ویزای شنگن برای آن دسته از افرادی که سابقه سفر به اروپا نداشته و مجرد و همچنین زیر ۳۰ سال هستند بیشتر خواهد بود.) 
 • سابقه سفر متقاضی

لازم به ذکر است که این شرایط برای بالا رفتن شانس متقاضی وضع شده اند و در حالت کلی منعی آنچنان برای اخذ ویزای شنگن وجود نخواهد داشت! به این مثال توجه کنید. متقاضی مجردی که کمتر از ۳۰ سال سن دارد و تاکنون به هیچ کشور اروپایی سفر نکرده است و از سوی دیگر مدارک مالی چندان قانع کننده‌ای نیز ارائه نداده‌ است، اگرچه مشکلی برای درخواست این ویزا ندارد، اما شانس ویزا شدن این درخواست بسیار پایین می باشد.

ویزای شنگن

مراحل اخذ ویزای شنگن چیست؟

در بحث دریافت ویزا شنگن همیشه مهمترین سوال متقاضیان چگونگی دریافت آن است. شما برای اخذ ویزای شنگن در صورتی که شرایط کلی را دارا باشید و هدفتان از سفر مشخص باشد ابتدا باید برای درخواست خود و گرفتن وقت سفارت کشور مربوطه اقدامات لازم را انجام دهید. شما بایست فرم های مربوطه برای درخواست ویزا را به صورت حضوری و غیر حضوری از طریق سفارت کشور مربوطه دریافت و تکمیل نمایید و با همراه داشتن تمامی مدارک خود برای تعیین وقت مصاحبه سفارت اقدام نمایید.

به طور کلی مراحل درخواست ویزای شینگن به شرح زیر است.

 1. بررسی مدارک متقاضی توسط کارشناسان بخش ویزا با هدف تایید واجد شرایط بودن
 2. پر کردن فرم‌های مربوطه
 3. درخواست وقت سفارت
 4. بررسی مجدد مدارک پس از ترجمه و برطرف کردن نواقص احتمالی
 5. ارسال مدارک متقاضی به سفارت
 6. انجام انگشت نگاری توسط متقاضی
ویزای شنگن

چه زمان باید برای ویزا شنگن اقدام کرد؟ 

کمیسیون اروپایی طبق اطلاعیه ای اعلام کرده است که برای درخواست ویزا شنگن شما بایست ۱۵ روز قبل از شروع تاریخ سفرتان برای این منظور اقدام کنید و درخواست خود را ارسال کنید.

در برخی از موارد کنسولگری و سفارت کشور مقصد می تواند درخواست ارائه توضیحات و مدارک بیشتری را از شما برای تایید درخواستتان داشته باشد. در این صورت بایست ۳۰ تا ۶۰ روز قبل از سفرتان برای ویزا اقدام کنید تا در صورت درخواست مدارک بیشتر زمان کافی داشته باشید.

در پروسه ارسال درخواست اخذ ویزای شنگن شما مجاز خواهید بود تا حداکثر زمان شش ماه قبل از سفر مدارک و درخواست ویزای خود را برای سفارت مربوطه ارسال کنید.

ویزای شنگن

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا شنگن چیست؟

مهمترین مرحله و بخش درخواست ویزا شاید تکمیل مدارک باشد. قبل از مصاحبه حضوری شما باید مدارک خود را ارائه کنید که معرف شما و هدف شما از درخواست ویزا باشد. مدارکی که شما ارائه می دهید سرنوشت ویزای شنگن شما را رقم خواهد زد.

 • تکمیل شده فرم درخواست ویزا به ازای هر فرد
 • پاسپورت با حداقل 3 تا 6 ماه اعتبار از زمان شروع سفر، با حداقل 2 صفحه خالی
 • مدارک شغلی و استخدام، مدارک و سوابق بیمه تامین اجتماعی
 • پرینت گردش حساب مالی 3 ماهه اخیر
 •  نامه تمکن مالی
 • مدارک ملکی نظیر سند خانه، اجاره‌نامه
 • مدارک ازدواج و یا سایر مدارک توجیه‌کننده داشتن ارتباط خانوادگی در کشور مبدا
 • مدارک توجیه کننده هدف از سفر و برنامه سفر دقیق با ذکر جزئیات
 • بلیط رفت و برگشت پرواز تنها بخشی از مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شنگن شما می باشد.

سخن پایانی

برای دریافت این ویزا، طی کردن مراحل آن و آماده‌سازی مدارکی که شما نیاز دارید احتمالا سوالات زیادی برایتان به وجود می‌آید. در صورتی که شما هم سوالات زیادی در این زمینه دارید پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات مشاوره ارائه شده توسط موسسه مهاجرتی ما استفاده کرده و از مزایای این خدمات نهایت بهره را ببرید. این خدمات با مناسب‌ترین هزینه و بالاترین کیفیت ممکن در اختیار شما قرار می‌گیرد.

در صورتی که تمایل دارید درباره ویزای سایر کشورها بیشتر بدانید به صفحه ویزاها در راز مهاجر مراجعه نمایید.

ما طیف وسیعی از خدمات را به شما ارائه خواهیم داد.

مجری انواع ویزا و تورهای مسافرتی

نظرات

دیدگاهی ارسال نشده است!
09125397839