تور چین

کمتر کشوری در جهان وجود دارد که فرهنگ آن به اندازه چین متمایز باشد. شما در چین  با تضادها، کلان شهرهای پر رونقی مانند پکن، شانگهای و هنگ کنگ و همچنین کوه ها، دره ها، رودخانه ها و دشت های زیبا در بخش های غربی و جنوبی کشور روبرو خواهید شد.

چین کشوری پر از فرهنگ های خرد، زبان ها، غذاها و قومیت ها است.
تغییرات سریع در این کشور، افراد کنجکاو را از سرتاسر جهان به خود جذب کرده است و مهاجرت پررونقی برای هر کسی که به دنبال تدریس در خارج از کشور است وجود دارد.

5 چیز برتر برای دیدن و انجام در چین

1. از هنگ کنگ دیدن کنید
هنگ کنگ کلانشهری شلوغ است که ساختمان های مرتفع را با بازارهای خیابانی و معابد سنتی ترکیب می کند. شما با یک جمعیت مهاجر زیاد ، خرید خوب، زندگی شبانه فوق العاده، و غذاهای خوشمزه مواجه خواهید شد.

2. شانگهای را کاوش کنید
یکی از بزرگ‌ترین، شلوغ‌ترین و پربازدیدترین شهرهای چین، دیدن شانگهای مانند بازدید از آینده است – قطارهای سریع، چراغ‌ها در همه جا، سازماندهی کارآمد و فضایی جهانی. من عاشق شانگهای هستم. برای دریافت حس تاریخی چین، به شهر قدیمی بروید و باغ یو یوان را ببینید. برای برخی از بهترین خریدهای چین، به جاده نانجینگ بروید.

3. در پکن سرگردان باشید
از میدان تیان آنمن، شهر ممنوعه، مراکز خرید بی‌شمار ، معبد بهشت، کاخ تابستانی و البته دیوار بزرگ دیدن کنید. هیچ چیز مانند پکن در جهان وجود ندارد، و اگرچه به طرز وحشتناکی آلوده و با کیفیت هوای وحشتناکی است، اما همچنان شهری است که باید از آن دیدن کنید تا چین مدرن و پویایی آن را درک کنید.

4. دیوار بزرگ چین
دیوار بزرگ که بیش از 21000 کیلومتر امتداد دارد، هم بخش های توریستی شلوغ و هم ویرانه های منزوی را ارائه می دهد (حتی می توانید در برخی مناطق در کنار آن کمپ بزنید). اگر بودجه کمی دارید، می توانید با اتوبوس عمومی به دیوار نزدیک پکن بروید. هزینه اتوبوس 12 یوان و ورودی دیوار 40 یوان (45 یوان در تابستان) است.

5. Xi’An را ببینید
شیان یکی از پایتخت‌های باستانی چین است و ارتش معروف سفالی (که بیش از 2000 سال قدمت دارد)، دیوار شهر و معماری محله‌های مسلمانان را در خود جای داده است. این سه چیز تقریباً دلیل آمدن همه به اینجا هستند، اما اگر به دنبال ماجراجویی هستید، یک پیاده روی باورنکردنی در کوه هوآ نیز میتوانید انجام دهید.

هزینه های سفر به چین

اسکان – قیمت ها از حدود 30 یوان برای یک خوابگاه 8 تا 10 تخته در بسیاری از شهرهای کوچکتر شروع می شود. انتظار می رود در هنگ کنگ و پکن نزدیک به 85 یوان پرداخت شود. برای یک اتاق خصوصی، قیمت ها از حدود 110 یوان شروع می شود، اگرچه انتظار می رود در شهرهای بزرگتر تقریباً دو برابر آن بپردازید. خوابگاه‌های اینجا عموماً مجهز هستند و دارای وای‌فای رایگان، آب آشامیدنی، کمد و حتی پتوهای گرم در زمستان هستند! هاستل‌ها در شهرها دارای توالت‌هایی به سبک غربی خواهند بود، اگرچه در مناطق دورافتاده‌تر کشور ممکن است توالت‌های اسکوات رایج‌تر باشند.

قیمت هتل‌های مقرون به صرفه برای اقامت‌های اولیه در حدود 75 یوان در هر شب آغاز می‌شود و قیمت‌های بالاتر در هنگ کنگ. هتل‌های مقرون به صرفه معمولاً شامل گرما یا AC، حمام، کتری و تلویزیون هستند (اگرچه شما فقط ایستگاه‌های چینی خواهید داشت). به خاطر داشته باشید که هر هتلی که صبحانه رایگان ارائه می دهد احتمالاً صبحانه چینی (کوفته، برنج، سبزیجات و غیره) سرو می کند.

Airbnb در چین به وفور یافت می شود و می توان آن را در تمام شهرهای بزرگ پیدا کرد، اگرچه در مناطق روستایی بسیار کمتر رایج است. قیمت ها بسته به شهر و نوع آپارتمان بین 175 تا 750 یوان است.

غذا – غذا در چین ارزان است. یعنی واقعاً ارزان است. یک وعده غذایی از یک فروشنده خیابانی معمولاً حدود 7 تا 14 یوان است. برای این کار، ممکن است رشته فرنگی، برنج، نان گوشت  یا سوپ بخورید. یک وعده غذایی کامل در یک رستوران نشسته بین 15 تا 54 یوان به اضافه هزینه یک کاسه برنج و کاسه های تمیز (بله، هزینه اضافی دارند!)، که اغلب حدود 4 یوان است. اگر به غذاهای محلی پایبند باشید، شکست خوردن برایتان سخت خواهد بود. شما می توانید کمتر از 70 یوان برای کل غذا ی روز خرج کنید.

در غرب چین، جنوب غربی چین و داخل کشور، غذا بسیار ارزان‌تر از شهرهای بزرگ است و می‌توانید با کمتر از 35 یوان در روز غذا بخورید – تقریباً نیمی از هزینه‌های شهرهای بزرگ تا زمانی که به غذاهای خیابانی یا رستوران‌های محلی پایبند باشید. .

برای غذاهای غربی، می توانید انتظار داشته باشید که قیمت های بسیار بالاتری را برای غذا بپردازید که در مقایسه با خانه ناامید کننده خواهد بود – به خصوص اگر خارج از شهرهای غربی مانند هنگ کنگ هستید. یک ساندویچ یا غذای فست فود به سبک غربی می تواند حدود 40 یوان هزینه داشته باشد و یک فنجان قهوه می تواند قیمتی مشابه به خانه داشته باشد – گاهی اوقات بیشتر!

گیاهخواران و حتی وگان ها می توانند با کمی برنامه ریزی نسبتاً به راحتی در شهرها زندگی کنند زیرا تاریخ چین با بودیسم این کشور را کاملاً گیاهی دوستدار کرده است.

از آنجایی که غذا بسیار ارزان است، نیازی به تهیه غذای شخصی یا طبخ غذاهای خود نیست. بهتر است غذاهای خیابانی و رستوران ها را بخورید. علاوه بر این، بسیاری از هاستل ها امکانات آشپزخانه ای برای استفاده شما ندارند، حتی اگر به خرید مواد غذایی رفته باشید. بنابراین، خود پذیرایی چیزی نیست که من توصیه کنم. غذا ارزان و فراوان است، پس از آن لذت ببرید! اگر می خواهید مواد غذایی خود را بخرید، بسته به رژیم غذایی خود بین 250 تا 400 یوان هزینه کنید.

فعالیت ها – به طور کلی، مناظر در چین مقرون به صرفه هستند – حتی جاذبه های محبوب مانند دیوار بزرگ یا شهر ممنوعه کمتر از 68 یوان است. در حالی که دیوار بزرگ هرگز مهاجمان را دور نگه نمی‌دارد، زیبا است و فقط 45 یوان کرایه دارد، شهر ممنوعه 60 یوان (اگر بین نوامبر و مارس از آن بازدید کنید، 40 یوان است). معابد، فعالیت‌ها و دیدنی‌های کوچکتر قیمت بسیار مناسب‌تری دارند و کمتر از 20 یوان هزینه دارند.

در حالی که قیمت جاذبه‌ها و معابد کمتر از ۷۰ یوان است، قیمت‌های پیاده‌گردی و فعالیت‌های در فضای باز معمولاً گران‌تر هستند و اغلب حدود ۲۰۰ یوان هزینه دارند. به عنوان مثال، سفر به کوه جید دراگون اسنو حدود 200 یوان هزینه دارد، بازدید از دره جیوژای نیز 200 یوان (در صورتی که می خواهید به عنوان بخشی از یک تور بروید، 2000 یوان) و یک پاس سه روزه به قیمت کوه‌های وویی در استان فوجیان 140 یوان است در حالی که ورودی کوه‌های زرد در استان آنهویی 190 یوان است. همچنان باید هزینه حمل و نقل به این مکان ها را نیز بپردازید.

نکات صرفه جویی در پول

با توجه به وسعت چین و همچنین مقرون به صرفه بودن آن به لطف غذا و محل اقامت ارزان، راه های زیادی برای صرفه جویی در هزینه هنگام بازدید از اینجا وجود دارد. در اینجا برخی از بهترین راه ها برای صرفه جویی در هزینه در سفر بعدی شما آورده شده است:

از قطارهای خوابیده استفاده کنید – از قطارهای خوابیده (محفظه های بدون در با تختخواب) برای سفر در طول شب استفاده کنید زیرا مسافت بین شهرها می تواند بسیار زیاد باشد. گذراندن یک شب در قطار باعث صرفه جویی در هزینه یک شب اقامت اضافی می شود. تخت خواب های پایین قیمت کمتری دارند، بنابراین چند روز قبل خرید کنید تا از این پس انداز استفاده کنید. اگر برای پیمایش گزینه های خود به کمک نیاز دارید، برخی از ایستگاه ها دفاتر بلیط برای خارجی ها دارند.
درخواست Xiao Pan – اگر به تنهایی غذا می خورید، “xiao pan” را بخواهید. این ها ظرفهایی در اندازه ها کوچکی هستند و با 70 درصد اندازه و قیمت یک ظرف معمولی هستند.
صندلی‌های سخت – با «صندلی‌های سخت» در قطار یا اتوبوس سفر کنید. اینها ارزان‌ترین و ابتدایی‌ترین صندلی‌ها هستند، اما همانطور که از نامش می‌توان باور کرد «سخت» نیستند (آنها فقط صندلی‌های معمولی هستند).
یک تور پیاده روی داشته باشید – تورهای پیاده روی رایگان در اکثر شهرهای چین موجود است. آنها به طور کلی چند ساعت طول می کشند و یک راه عالی برای آشنایی با محل  و یادگیری برخی از تاریخ محلی هستند.
از هفته طلایی اجتناب کنید – هفته طلایی شلوغ ترین تعطیلات سال است و زمانی است که کل کشور تعطیل است. در آغاز ماه اکتبر برگزار می شود، قیمت ها افزایش می یابد، حمل و نقل از هفته ها قبل رزرو می شود و شهرهای بزرگ اساساً مسدود هستند. از مراجعه در این مدت خودداری کنید. (یا حداقل از شهرهای بزرگ اجتناب کنید!)
به حمل و نقل عمومی پایبند باشید – تقریباً می توانید در همه شهرهای بزرگ با اتوبوس یا مترو بروید – و بسیار مقرون به صرفه است. اگر می خواهید در هزینه خود صرفه جویی کنید، همان کاری را که مردم محلی انجام می دهند انجام دهید.
بطری بزرگ آب بخرید – به جای خرید هر روز آب بطری شده (چون آب لوله کشی قابل شرب نیست)، یک بطری آب قابل استفاده مجدد بیاورید و بزرگترین بطری هایی را که می توانید پیدا کنید بخرید. قیمت آنها فقط 15 یوان است و هفته ها دوام خواهند داشت. اگر برای مدت طولانی نمی‌مانید، همسفران خود را وادار کنید تا با شما شریک بشوند. در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید و از ورود پلاستیک‌های یکبار مصرف بیشتر به محل دفن زباله جلوگیری می‌کنید. برعکس، یک LifeStraw یا SteriPen برای تصفیه آب خود به همراه داشته باشید.

حمل و نقل در چین

حمل و نقل عمومی – اتوبوس ها محبوب ترین راه برای سفر هستند و معمولاً بین 1 تا 3 یوان در داخل شهر هزینه دارند. شهرهای بزرگ همچنین دارای سیستم های زیرزمینی گسترده ای هستند که کمتر از 6 یوان در هر سواری هزینه دارند. خط فرودگاه اکسپرس در پکن ۲۵ یوان هزینه دارد.

در حالی که بیشتر شهرهای چین برای کشف با پای پیاده عالی هستند، آلودگی می تواند برای مدت طولانی آزار دهنده باشد. حتماً هر روز صبح قبل از خروج از خانه کیفیت هوا را چک کنید.

اتوبوس – اتوبوس ها معمولاً در سفرهای بین شهری ارزان تر از قطار هستند، بنابراین بهترین گزینه برای مسافت های کوتاه (هر چیزی کمتر از 8 تا 10 ساعت) هستند. به عنوان مثال، سفر 9 ساعته از پکن به انشان حدود 220 یوان است در حالی که قیمت قطار حداقل 350 یوان است (و قطار فقط 90 دقیقه برای شما صرفه جویی می کند). سفر دو ساعته با اتوبوس از پکن به تیانجین حدود 80 یوان یوان است در حالی که سفر از شانگهای به هانگژو 3 ساعت و حدود 120 CY هزینه دارد.

قطار – برای سفرهای طولانی در سراسر کشور، قطارها یک انتخاب مقرون به صرفه و اغلب منحصر به فرد هستند. در قطارهای پرسرعت، بلیط پکن به شانگهای حدود 555 یوان برای کلاس دوم، حدود 935 یوان برای کلاس اول و حدود 1800 یوان برای یک صندلی VIP است. سفر حدود 4.5 ساعت طول می کشد.

برای قطار تمام روز که بین 14 تا 22 ساعت طول می کشد، بلیط خواب نرم 525 یوان است در حالی که یک تخت خواب برتر 880 یوان است. شما همچنین می توانید یک صندلی معمولی برای خواب سخت فقط با 180 یوان CNY تهیه کنید، اما 22 ساعت در یک صندلی مقدار طاقت فرساست!

سفر 5-6 ساعته از پکن به شیان 515 یوان برای صندلی درجه دوم، 825 یوان برای صندلی درجه یک و 1630 یوان برای بلیط VIP هزینه خواهد داشت.

برای قطارهای شبانه، به خاطر داشته باشید که طبقه پایین معمولاً ارزان‌تر است زیرا به سر و صدا نزدیک‌تر است. تخت‌های بالا گران‌تر خواهند بود، اگرچه گاهی اوقات فضای کمی برای ارائه دارند (حتی اگر هزینه بیشتری بپردازید). غیر معمول نیست که نتوانید تا آخر بنشینید. اما شما حریم خصوصی بیشتری دریافت می کنید که به نظر من ارزشش را دارد!

پرواز – در مورد پروازها، شرکت های حمل و نقل منطقه ای زیادی در چین وجود دارد. در واقع بیش از 30 شرکت هواپیمایی داخلی در کشور وجود دارد! برخی از بزرگترها عبارتند از Air China، China Eastern، China Southern و Southwest Airlines. فقط به خاطر داشته باشید که بسیاری از پروازها به ندرت به موقع حرکت می کنند، بنابراین هنگام رزرو مراقب اتصالات خود باشید!

پروازهای رفت و برگشت از پکن به شانگهای می تواند هزینه ای کمتر از 1150  یوان برای سفر دو ساعته داشته باشد.

از پکن تا هنگ کنگ حداقل 900 یوان هزینه خواهد داشت و کمتر از چهار ساعت طول می کشد. شیان تا شانگهای حداقل 950 یوان هزینه دارد و کمی بیش از دو ساعت طول می کشد. هزینه سفر پکن به تایپه حدود 1600 یوان خواهد بود و بیش از سه ساعت طول می کشد.

کرایه خودرو – چین مجوز رانندگی بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسد، بنابراین اجاره ماشین در اینجا تقریبا غیرممکن است مگر اینکه برای گواهینامه چینی درخواست دهید. من اجاره ماشین در اینجا را توصیه نمی کنم.

چه زمانی به چین برویم

از آنجایی که چین کشور بزرگی است، آب و هوا و دما به شدت از منطقه ای به منطقه دیگر تغییر می کند. هوای نیمه گرمسیری هنگ کنگ با استپ های مغولستان داخلی یا رشته کوه های تبت و غرب چین بسیار متفاوت است.

تابستان ها در چین (ژوئن تا آگوست) زمان اوج بازدید است، هرچند که گرم ترین زمان نیز می باشد. دما تا 30 درجه افزایش می یابد (87-92 درجه فارنهایت) و می تواند کاملاً مرطوب شود. آلودگی و کیفیت هوا نیز می تواند یکی از نگرانی های مداوم در این مدت باشد. در این ماه ها انتظار قیمت های متورم و ازدحام بیشتر را داشته باشید.

سپتامبر تا اکتبر زمان بسیار خوبی برای بازدید از چین است، تا زمانی که بتوانید از تعطیلات هفته طلایی در اوایل اکتبر طفره بروید. هوا تا کمتر از 20 درجه سانتیگراد (68 فارنهایت) خنک می شود که برای پیاده روی و کاوش بسیار دلپذیرتر است.

سفر به چین در زمستان نادر است، مگر اینکه به هنگ کنگ بروید، جایی که هوا هنوز با دمای 20 درجه سانتیگراد (68 فارنهایت) دلپذیر است. مکان‌هایی مانند دیوار بزرگ گاهی اوقات به دلیل آب و هوا بسته می‌شوند و مناطقی مانند تبت می‌توانند در طول شب به ۱۳- درجه سانتی‌گراد (۹ فارنهایت) کاهش پیدا کنند. همانطور که گفته شد، چین جشنواره زمستانی سرگرم کننده ای به نام جشنواره یخ و برف هاربین دارد که در آن مجسمه های یخی عظیم و رکوردشکنی را خواهید دید.

چگونه در چین ایمن بمانیم

چین به دلیل سرکوب شدید جرم و جنایت و با توجه به  این واقعیت که یک کشور بانظارت کامل است، برای مسافران کاملا امن است. با این حال، هنوز چند چیز وجود دارد که باید برای ایمن ماندن در طول بازدید خود در نظر داشته باشید.

برای شروع، مراقب آنچه می خورید باشید. استانداردهای بهداشتی در اینجا دقیقاً دقیق ترین نیستند، بنابراین همیشه قبل از غذا از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید و مطمئن شوید که فقط به رستوران هایی می روید که تمیز به نظر می رسند. غذاهای خیابانی – در عین حال که خوشمزه هستند – می توانند باعث ناراحتی هم شوند، پس آماده باشید. ممکن است در بدو ورود به مدتی برای تطبیق با غذاهای محلی نیاز داشته باشید.

سرقت های کوچک نادر است، اگرچه هنوز باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. وسایل با ارزش خود را فلاش نزنید و آنها را در جیب های غیر ایمن نگذارید. بیشتر دزدی‌های کوچک زمانی اتفاق می‌افتد که مسافران به وسایلشان توجهی ندارند. از آن مسافران نباشید!

به عنوان یک گردشگر، احتمالاً از اینجا و آنجا غافل خواهید شد. انتظار داشته باشید که اغلب قیمت‌های متورم را مشاهده کنید، بنابراین در صورت نیاز به رفتن به بازار، حتماً از کارکنان خوابگاه/هتل خود برای تخمین قیمت‌ها بپرسید. در حالی که سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های تجاری مشکلی ایجاد نخواهند کرد، بازارهای محلی و فروشگاه‌های کوچک ممکن است سعی کنند شما را سرکیسه کنند. قاطع باشید و در مواقعی که مجبور هستید سخت مبادله کنید.

در مورد کلاهبرداری ها، متأسفانه در اینجا رایج هستند. رایج‌ترین حالت زمانی است که شخصی به شما نزدیک می‌شود و از شما می‌خواهد که انگلیسی خود را با شما تمرین کند (آنها معمولاً «دانش‌آموز» هستند. شما به یک کافه می‌روید، چای و غذا می‌خورید، و سپس صورت حساب را درگیر می‌کنید. به عنوان یک قاعده کلی، اگر مردم از شما بخواهند که انگلیسی را با آنها تمرین کنید، مودبانه رد کنید.

ترافیک در چین نیز می تواند کمی چالش برانگیز باشد. عابران پیاده حق تقدم ندارند، بنابراین همیشه قبل از عبور از هر دو طرف نگاه کنید. وقتی شک دارید، به مردم محلی بچسبید و از آنها پیروی کنید. آنها می دانند چه باید بکنند!

چین به شدت مصرف مواد مخدر را سرکوب می‌کند و برای افرادی که با مقادیر زیادی مواد مخدر گرفتار می‌شوند، مجازات‌های اعدام و کار سخت تعیین می‌کند. همچنین اگر با مواد مخدر گرفتار شوید، ممکن است پلیس برای رشوه از شما اخاذی کند، بنابراین به طور کلی ایده خوبی است تا زمانی که اینجا هستید از مصرف همه مواد مخدر خودداری کنید.

وقتی اینجا هستید، باید از صحبت در مورد مسائل سیاسی اجتناب کنید – به خصوص وقتی صحبت از مناطقی مانند تبت و هنگ کنگ باشد. اطلاعات مربوط به این مناطق به شدت سانسور شده است و بحث های سیاسی به شدت آنلاین نظارت می شود. ایمن باشید و از صحبت های سیاسی بپرهیزید.

 

شاید برای شما جالب باشد.

09125397839