فرهنگ و آداب تایلند

02
بهمن

آشنایی با فرهنگ و آداب تایلند راهنمای گردشگران

زمانی که قصد سفر به کشور تایلند را دارید باید به موارد متعددی مسلط باشید تا بتوانید تجربه سفری جذاب و با خاطرات خوش را به این کشور داشته باشید. یکی از مهم‌ترین مواردی که شما به آن نیاز پیدا خواهید کرد آشنایی با فرهنگ و آداب تایلند است. نکات متعددی در خصوص فرهنگ و آداب مردم این کشور وجود دارد که بدون آشنایی با آنها شما نمی‌توانید تجربه جذابی را از سفر به تایلند به دست بیاورید. برای مثال شما باید با نحوه احوالپرسی‌های مردم این کشور، نشان دادن احترام به آنها، نحوه عذرخواهی کردن و خداحافظی کردن و بسیاری از موارد دیگر آشنا شوید.

فرهنگ و آداب تایلند

فرهنگ مردم کشور تایلند دارای ویژگی‌های خاصی بسیار زیادی است که آشنایی با آنها یک تجربه جدید برای شما خواهد بود. در ادامه این مطلب می‌توانید اطلاعات کاملی را درباره این آداب و فرهنگ به دست بیاورید.

مسائل خانوادگی در کشور تایلند

خانواده در کشور تایلند همیشه حرف اول را می‌زند و تاکید بسیار زیادی روی احترام به محیط خانواده وجود دارد. به همین علت نیز این کشور با بسیاری از کشورهای غربی متفاوت است. اگر تعداد خواهرها و برادرهایی که یک شخص تایلندی دارد را بشنوید احتمالا حسابی تعجب می‌کنید. در زبان تایلندی کلمه‌ای برای پسرعمو وجود ندارد و مردم همه پسرعموها و پسرعمه‌های خود را برادر یا خواهر می‌نامند. یکی از نکات مهم درباره فرهنگ و آداب تایلند این است که بسیاری از خانواده‌های بزرگ در این کشور در نزدیکی یکدیگر زندگی می‌کنند.

بسیاری از مردم این کشور حتی اگر برای کارکردن از شهر یا منطقه خود دور شوند پیوندهای محکمی با روستا و منطقه‌ای که از آن آمده‌اند دارند. اگر والدین تایلندی نیاز به کارکردن در جای دیگری داشته باشند نسبتا معمول است که فرزندان خود را به پدربزرگ‌ها یا مادربزرگ‌ها یا حتی خاله و عمو واگذار می‌کنند. این یک نقش خانوادگی گسترده در کشور تایلند است که مردم این کشور هنوز هم به آن احترام می‌گذارند. از طرف دیگر در محیط‌های خانوادگی این کشور از اعضای جوان‌تر انتظار می‌رود که در مراقبت از اعضای بزرگ‌تر کمک کنند. این کمک می‌تواند از نظر مالی باشد یا از نظر انجام برخی از کارها برای اعضای بزرگ‌تر خانواده باشد.

خانواده تایلند

در تایلند وضعیت شخص در جامعه اهمیت زیادی دارد

اگرچه ممکن است این موضوع در خصوص فرهنگ و آداب تایلند چندان سریع آشکار نشود؛ ولی باید بدانید که وضعیت یک شخص در جامعه یه موضوع بسیار مهم و بزرگ در فرهنگ این کشور است. سن شخص، ارتباطات خانوادگی که دارد، انواع شغلی که تجربه کرده است، تحصیلات و سطح درآمدی او و بسیاری از موارد دیگر همگی عواملی هستند که به وضعیت درک شده یک فرد در جامعه کمک می‌کنند. دقت داشته باشید که وضعیت اشخاص در کشور تایلند ثابت نیست و دقیقا مانند برخی از فرهنگ‌ها ممکن است در طول زمان تغییر پیدا کند. یک تایلندی در صورت تغییر شرایط می‌تواند موقعیت خود را به دست بیاورید یا موقعیتی که دارد را از دست دهد.

تایلندی‌ها معمولا رفتارهای مختلفی نسبت به افرادی که وضعیت‌های متفاوتی دارند نشان می‌دهند. به همین علت نیز وقتی گروهی از افراد تایلندی با یکدیگر معاشرت می‌کنند وضعیت آنها بسیار مهم خواهد بود. از طرف دیگر در فرهنگ مردم این کشور وضعیت مالی می‌تواند تاثیر زیادی روی اوضاع او در جامعه و وضعیتی که او در جامعه دارد تاثیرگذار باشد.

نکته مهم دیگری که باید درباره فرهنگ و آداب تایلند به آن دقت و توجه کافی را داشته باشید این است که مردم این کشور هنگام صحبت کردن با یکدیگر کلماتی دارند که سن افراد را نشان می‌دهد. برای مثال آنها با استفاده از کلمه pee قبل از نام یک فرد مسن نشان می‌دهند که احترام خاصی برای او قائل هستند و از طرف دیگر اگر فردی کوچک‌تر از آنها باشد نیز از کلمه nong استفاده می‌کنند. البته باید دقت داشته باشید که همیشه همه چیز به همین سادگی‌ها نیست. برای مثال اگر یک فرد جوان‌تر موقعیت و وضعیت بالاتری داشته باشد، برای مثال از طریق ازدواج یا شغل خود، ممکن است با کلمه pee به او اشاره شود.

در بسیاری از موارد این قوانین اجتماعی کوچک توسط افراد خارجی نادیده گرفته می‌شود؛ ولی نباید فراموش کنید که این موارد در تار و پود فرهنگ تایلندی بافته شده است.

فرهنگ و آداب تایلند

از دست دادن وجهه و احترام چیزهای بزرگی هستند

احترام، شرم و مفهوم وجهه اجتماعی در تایلند از اهمیت زیادی برخوردار هستند و این موضوع شاید حتی مهم‌تر از بسیاری از کشورهای غربی باشد. استفاده از مواردی که در بخش‌های قبلی بیان کردیم تنها برخی از راه‌هایی بودند که مردم تایلند از آنها برای نشان دادن احترام استفاده می‌کردند. برای مثال در این کشور بازدید از خانه کسی بدون گرفتن حداقل یک هدیه کوچک به شکلی بد و بی‌احترامی محسوب می‌شود. از طرف دیگر درنیاوردن کفش‌ها قبل از ورود به خانه نیز نشان بزرگی از بی‌احترامی است. بی‌احترامی به کسی به طرق مختلف می‌تواند وجهه او را خراب کند و باعث شود تا او در انظار عمومی شرمنده شود.

در خصوص فرهنگ و آداب تایلند باید بدانید که فریاد زدن بر سر کسی در ملا عام راه دیگری برای از دست دادن وجهه آن شخص است. این موضوع می‌تواند پیامدهای بسیار بزرگی را برای شخص به همراه داشته باشد. برای مردم این کشور و به خصوص افرادی که در مناطق روستایی زندگی می‌کنند اصلا غیرمعمول نیست که با هنجارهای اجتماعی برخورد کرده و خانواده در میان این مردم از اهمیت زیادی برخوردار باشد.

وجهه و احترام

میهن‌پرستی در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار است

یک نکته بسیار مهم که باید درباره فرهنگ و آداب تایلند به آن دقت داشته باشید این است که غرور ملی تا حد زیادی بخش عمده‌ای از روحیات مردم کشور تایلند را تشکیل می‌دهد. این کشور افتخار می‌کند که تنها کشوری در آسیای جنوب شرقی است که هرگز توسط کشورهای اروپایی مستعمره نشده است. سرود ملی دو بار در روز در این کشور پخش می‌شود و مردم نیز هر بار می‌ایستند و تا پایان سرود نیز ایستاده باقی می‌مانند. پرچم ملی در بسیاری از نقاط این کشور به اهتزاز در می‌آید و هر روز صبح با سرود ملی برافراشته می‌شود.

بسیاری از مردم این کشور بارها و بارها در طول زندگی خود نسبت به کشورشان ابراز عشق می‌کنند. شاید توریست‌ها همیشه در تایلند مورد استقبال قرار گیرند؛ ولی در نهایت آنها همیشه در حاشیه هستند و خود این کشور برای مردم تایلند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

میهن‌پرستی

تایلند کشوری با مردم آرام

نکته جالبی که درباره فرهنگ و آداب تایلند وجود دارد و شما هم باید دقت ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید مسئله احساسات و آرامش عجیب مردم کشور تایلند است. به طور کلی تایلندی‌ها به ندرت احساسات منفی شدیدی از خود نشان می‌دهند. آنها کم پیش می‌آید که حملات خشم، عصبانیت یا گریه عمومی را از خود نشان دهند و این موضوعات تا حد زیادی غیرعادی به شمار می‌آید. البته این بدان معنا نیست که آنها در خلوت خود گریه نمی‌کنند یا کلا مردم بی‌احساسی هستند. تنها مسئله‌ای که وجود دارد این است که مردم کشور تایلند علاقه‌ای به نشان دادن احساسات خود در ملاء عام نیستند.

به همین علت است که اکثر توریست‌هایی که وارد خاک این کشور می‌شوند آنها را مردمی بسیار آرام می‌بینند. یک عبارت رایج در این کشور وجود دارد که اگر به آن سفر کرده باشید هر روز این عبارت را شنیده‌اید. این عبارت mai bpen rai است و به معنای بدون نگرانی با بدون مشکل است. بسیاری از توریست‌هایی که وارد خاک این کشور می‌شوند معمولا احساس می‌کنند که مردم این کشور اصلا گیج نمی‌شوند، اصلا توهین نمی‌کنند یا کلا بسیاری از مسائل را جدی نمی‌گیرند. این تصور از تایلندی‌ها که آنها کاملا بی‌خیال هستند اصلا درست نیست.

لبخند زدن در این کشور می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد

بسیاری از توریست‌هایی که وارد خاک کشور تایلند می‌شوند گمان می‌کنند که مردم این کشور بسیار خونگرم بوده و همیشه شاد و پذیرا هستند. این موضوع به علت لبخندهای مداومی است که معمولا روی لب‌های مردم این کشور است. در واقع باید بدانید که تایلند به سرزمین لبخندها شناخته می‌شود. با این حال لبخند در این کشور همیشه معنای شادی را منتقل نمی‌کند. در واقع گاهی اوقات این لبخند زدن تنها یک نقاب است که مردم این کشور از آن استفاده می‌کنند و همین موضوع نیز باعث شده تا لبخند زدن بخشی از فرهنگ و آداب تایلند به شمار بیاید.

البته این به آن معنا نیست که بسیاری از مردم این کشور در واقع مهربان، مهمان‌نواز و دوست داشتنی نیستند؛ بلکه نشان می‌دهد که لبخند مردم این کشور در واقع همیشه آنطور که شما فکر می‌کنید نیست.

لبخند زدن

در تایلند بله گفتن ممکن است به معنای خیر باشد

در موارد نادری که یک فرد تایلندی مستقیما نه می‌گوید این نه به معنای یک نه محکم است. شاید یک بله آرام گزینه ایمن‌تر و برای حفظ چهره باشد که احتمالا به معنای خیر برای شما خواهد بود. با این حال ممکن است بله گفتن آنها به معنای واقعی کلمه معنی بله را نیز بدهد. به طور کلی باید بدانید که در فرهنگ و آداب تایلند بله گفتن همیشه به معنای بله نیست. مردم تایلند مردمی هستند که دوست ندارند دیگران را ناامید کنند و گاهی اوقات با چیزهایی موافقت می‌کنند حتی اگر نخواهند واقعا آنچه که گفته‌اند را دنبال کنند.

همین موضوع نیز باعث می‌شود تا برنامه‌های مردم این کشور معمولا بسیار روان باشد و همچنین یک فرد تایلندی بسیار نادر است که بگوید چیزی را نمی‌داند. در عوض ممکن است گاهی اوقات به شما چیزی گفته شود که یک فرد تایلندی فکر می‌کند در آن لحظه گفتن این موضوع می‌تواند شما را خوشحال کند. پس همیشه باید در زمان برخورد با مردم کشور تایلند در حین سفر به این کشور به این موضوع دقت داشته باشید.

دین مردم کشور تایلند منحصربه‌فرد است

نکته بسیار مهم دیگری که باید درباره فرهنگ و آداب تایلند بدانید مربوط به دین مردم این کشور است. مذهب غالب در کشور تایلند بودیسم و به ویژه بودیسم تراوادا است. دینی که در این کشور وجود دارد تا حد زیادی منحصر به سایر ملل بودایی است که با بسیاری از عناصر بیرونی آمیخته شده است. آداب هندو و باورهای سنتی چین تا حدی بر باورهای محلی این کشور نیز تاثیرگذار بوده است. از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که باورهای آئیمیستی نقش بزرگی در تبدیل بودیسم تایلندی به آنچه که امروزه در این کشور دیده می‌شود را ایفا کرده است.

برای مثال شما ممکن است بسیاری از مردم کشور تایلند را ببینید که همراه با خود طلسم می‌برند و این در حالی است که بودیسم دلبستگی به اشیا مادی را ممنوع کرده است. اعتقاد به ارواح نیز در کشور تایلند بسیار رایج است که این موضوع از باورهای سنتی پیش از بودیسم سرچشمه می‌گیرد و شما در همه جا متوجه زیارتگاه‌های مرتبط با ارواح در این کشور می‌شوید.

دین مردم کشور تایلند

تایلند کشوری پر از خرافات

تایلند یکی از کشورهای آسیایی به شمار می‌آید که خرافات زیادی در آن وجود دارد و شما باید این موضوع را درباره فرهنگ و آداب تایلند بپذیرید و سپس تصمیم به سفر به تایلند کنید. مرسوم است که مردم این کشور قبل از ترتیب دادن مراسم عروسی، خرید خانه، تست رانندگی و بسیاری از موقعیت‌های دیگر برای یک تاریخ فرخنده با فالگیر مشورت کرده و از او نظرسنجی می‌کنند. سنت دیگری در این کشور وجود دارد که در آن مردم این کشور برای جلوگیری از تسخیر شدن روح نوزادان توسط ارواح شیطانی یک نام مستعار را نیز به او می‌دهند.

خرافات مربوط به ارواح در این کشور بسیار گسترده‌ است به طوری که آنها گمان می‌کنند که ارواح شیطانی در داخل بدن برخی از عروسک‌های این کشور نیز وجود دارند. از طرف دیگر آنها این خرافات را دارند که در بسیاری از موارد کوتاه نکردن موهای کودکان در صورت بیمار بودن نوزاد و بسیاری از موارد دیگر یک مسئله شیطانی است.

راهبان در این کشور بسیار مورد احترام هستند

در خصوص فرهنگ و آداب تایلند باید به یک نکته مهم دیگر نیز دقت داشته باشید و آن این است که مردم این کشور احترام زیادی را برای راهبان معابد خود قائل هستند. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که این موضوع تنها مخصوص راهبان در داخل معابد نیست و مردم این کشور به راهبان در هر محیطی از جمله معابد، خیابان‌ها، داخل اتوبوس، فستیوال‌ها و … احترام می‌گذارند.

آگاهی از بدن یک فرهنگ جالب در کشور تایلند

شاید برای شما جالب باشد که بدانید مردم کشور تایلند به قسمت‌های مختلف بدن اهمیت زیادی می‌دهند. سر به‌عنوان روحانی‌ترین قسمت بدن شناخته می‌شود و هرگز نباید سر یک فرد را لمس کنید. برای مثال به هم زدن محبت‌آمویز موهای کودکان می‌تواند باعث شود تا والدین آنها از شما شاکی شوند. تایلندی‌ها به طور کلی خیلی حساس نیستند. آنها یکدیگر را خیلی راحت در آغوش می‌کشند و بوسیدن یا سایر نمایش‌های عمومی محبت‌آمیز در فرهنگ و آداب تایلند مسئله چندان غلطی نیست و مشکل خاصی نیز ندارد.

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که مردم کشور تایلند وقتی که از کنار کسی عبور می‌کنند برای این‌که احترام را نگه دارند اگر بدانند که شخص موقعیت اجتماعی بالاتری دارد خم می‌شوند و سپس عبور می‌کنند. از طرف دیگر باید بدانید که پاها در کشور تایلند به‌صورت نمادین کثیف هستند و به همین علت نیز در فرهنگ مردم این کشور به هیچ وجه نباید با پاهای خودش شخصی را لمس کنید. از طرف دیگر شما نباید طوری بنشینید که کف پاهایتان به سمت بیرون باشد یا نباید پای خود را به سمت یک شخص یا به سمت بودا بگیرید. در نتیجه شما در این کشور نباید درها را با پای خود باز کنید یا این‌که از پاهای خود به جای دستتان استفاده کنید.

نکته مهم دیگری که باید درباره فرهنگ و آداب تایلند به آن دقت داشته باشید این است که در فرهنگ مردم این کشور با انگشت اشاره کردن به شخصی بی‌ادبی تلقی می‌شود. مردم این کشور برای اشاره  کردن به دیگران اغلب از لب‌های خود استفاده می‌کنند و برای نشان دادن جهت‌ها نیز لب‌ها را به سمت بیرون فشار می‌دهند. روش دیگری که آنها استفاده می‌کنند این است که از کل دست با تمام انگشتان برای اشاره کردن به یک نقطه یا به کسی استفاده می‌کنند.

مردم این کشور عموما بسیار بردبار هستند و می‌دانند که توریست‌های خارجی گاهی اوقات ممکن است برخی از این قوانین را نادیده بگیرند. تا زمانی که این موضوع امر مهمی نباشد (مانند بی احترامی به سلطنت یا مذهب مردم این کشور، فریاد زدن در ملاء عام، راه رفتن نیمه برهنه و …) مشکلی برای شما در این کشور به‌عنوان یک توریست به وجود نمی‌آید.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره فرهنگ و آداب تایلند پاسخ دهیم.

دین مردم کشور تایلند چیست؟

مردم این کشور بیشتر دین بودیسم را دارند که البته این دین طی سال‌های اخیر کمی تغییر پیدا کرده است.

زبان مردم کشور تایلند چیست؟

زبان رسمی مردم کشور تایلند زبان تایلندی است، ولی بسیاری از مردم این کشور به انگلیسی نیز مسلط هستند.

جایگاه اجتماعی چه اهمیتی در تایلند دارد؟

مردم این کشور توجه و اهمیت زیادی به جایگاه اجتماعی نشان می‌دهند و این موضوع برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

سخن پایانی

فرهنگ و آداب تایلند یک موضوع اساسی برای گردشگری و سفر به کشور تایلند است. مردم این کشور آداب مخصوص به خود را دارند که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست. اگر شما هم علاقه‌مند به سفرکردن به کشور تایلند هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات تور آژانس راز مهاجر ما نیز در این زمینه استفاده کرده و از مزایای این خدمات نهایت بهره را ببرید.

ما طیف وسیعی از خدمات را به شما ارائه خواهیم داد.

مجری انواع ویزا و تورهای مسافرتی

نظرات

دیدگاهی ارسال نشده است!
09125397839