جشنواره های سنتی چین

09
اسفند

10 جشنواره از جشنواره های سنتی چین که نباید از دست داد

چین کشوری چندفرهنگی با سابقه بیش از 5000 سال پیش است. برای مدت طولانی، چین به اشکال مختلف فرهنگ در مناطق مختلف تکامل یافته است. جشن‌های سنتی چینی برگرفته از اعتقادات اولیه به خدایان و ماهیت نیاکان، فرهنگ قربانی، ستاره‌شناسی و تقویم چینی بود. این بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ سنتی برجسته چین بوده است. چین برای انواع مختلف جشنواره های سنتی، از جمله جشن های اقلیت های قومی، که هر کدام متمایز و نفس گیر هستند، مشهور است. در اینجا لیستی از 10 فستیوال سنتی معروفی که می توانید در سفر به چین تجربه کنید، آورده شده است. اگر شانس شرکت در این جشنواره ها شانس دارید فرصت را از دست ندهید.

جشنواره های سنتی چین

برخلاف جشنواره‌های اقلیت‌های قومی، جشنواره‌های سنتی چینی توسط مردم هان و سایر گروه‌های قومیتی برگزار می‌شود. فستیوال فرصتی فوق‌العاده برای درخشش و فرهنگ پر جنب و جوش چینی است. جشنواره های زیر در سراسر جهان شناخته شده هستند.

جشنواره بهار

جشنواره بهار محبوب ترین جشن در بین گردشگران در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. جشن بهار که به عنوان سال نو چینی یا سال نو قمری نیز شناخته می شود، در اولین روز از اولین ماه قمری برگزار می شود. جشن‌های بهاری معنای فرهنگی مهم یک تجدید دیدار شاد و خوشبختی را دارد و بهترین آرزوها را برای تمام خانواده و ملت بیان می‌کند.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره بهار
جشنواره های سنتی چین – جشنواره بهار

ده روز مانده به سال نو قمری، «گرد و غبار را جارو کن» بخشی جدایی ناپذیر از رسوم این جشنواره است. این به معنای تمیز کردن کامل خانه ها برای از بین بردن بدشانسی سال گذشته و آماده سازی برای سال آینده است.

جشن بهار شامل انواع سنت ها و جشن ها است. مهمترین آنها Bannianhuo است که خرید ویژه ای برای جشنواره بهار است. مردم دوبیتی‌های جشن بهار و یک تصویر سال نو از نویسه چینی وارونه «福» (Fú) را روی در یا کاغذهای نفیس بر روی پنجره را در روز جشن بهار می‌گذارند. در اولین روز سال نو چینی، چینی ها لباس های کاملاً جدید می پوشند. شب ها آسمان شهرهای چین با آتش بازی های دیدنی شعله ور می شود و صدای ترقه یکی پس از دیگری به گوش می رسد.

در جشن بهار، اجرای سنتی رقص شیر و رقص اژدها را از دست ندهید. همچنین می‌توانید از انواع مختلف تئاترهای منطقه‌ای و جشن‌های مهم سال نو در تلویزیون با تمام اعضای خانواده لذت ببرید.

مردم مناطق مختلف جشن بهار را به طرق مختلف جشن می گیرند. به طور کلی، جشنواره بهار 15 روز تا جشنواره فانوس ادامه خواهد داشت.

جشنواره فانوس

جشن فانوس یکی دیگر از جشن های مهم بعد از جشنواره بهار است. یوان شیائو جی، معروف به جشنواره فانوس، به معنای شب با ماه کامل است. جشن فانوس در پانزدهمین روز از اولین ماه قمری جشن گرفته می شود. این شامل یک رویداد تماشای فانوس است.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره فانوس
جشنواره های سنتی چین – جشنواره فانوس

جشنواره فانوس مملو از فعالیت‌هایی است که در میان آن‌ها خوردن تانگیوان (گلوله‌های برنج چسبناک) از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا به عنوان آرزوی اتحاد مجدد و رفاه دیده می‌شود. اگر جشنواره را جشن می گیرید، سعی کنید این میان وعده سنتی چینی را درست کنید.

علاوه بر این، در طول جشنواره، بیشتر خیابان های چین با اشکال مختلف فانوس روشن می شود. بچه ها با یک فانوس در دست در امتداد خیابان رژه می روند. در برخی مناطق، مردم محلی فانوس‌های روشنی را روی رودخانه یا دریاچه می‌گذارند که منظره‌ای باشکوه از نورهای روان را ارائه می‌دهد.

علاوه بر این، ممکن است از یک نوع متمایز سرگرمی سنتی، معمای فانوس نیز لذت ببرید. معما سازان معما را روی فانوس می گذارند. هر کسی که پاسخ صحیح را بدهد، پاداش خواهد گرفت. می توانید آن را امتحان کنید یا معمای خود را بسازید. که پر از سرگرمی های زیادی است.

روز جاروی مقبره

روز جارو کردن مقبره نیز جشنواره Qingming نامگذاری شده است، نه تنها یک جشنواره سنتی چینی بلکه پنجمین تقویم استاندارد 24 روزه خورشیدی چین است. معمولاً هر سال در 4 یا 5 آوریل رخ می دهد. جارو کردن مقبره در جشنواره Qingming ضروری است. مردم برای ادای احترام به اجداد با گل های داوودی بر سر قبرها می روند و مقبره ها را جارو می کنند.

جشنواره های سنتی چین - روز جاروی مقبره
جشنواره های سنتی چین – روز جاروی مقبره

جدای از جارو کردن آرامگاه، زمان خوبی برای گردش بهاری و پرواز بادبادک در طول جشنواره است. در این دوره، روزها گرم خواهد بود و پوشش گیاهی سبز می شود. می‌توانید با بچه‌هایتان برای پرواز بادبادک بیرون بروید، گل‌های شکوفا، مانند شکوفه‌های زردآلو و هلو را تحسین کنید، یا در کاشت بید شرکت کنید. در طول جشنواره Qingming فعالیت های جالبی وجود دارد. همچنین می توانید با مردم محلی طناب کشی کنید و در کنار کودکان خود بایستید و بازی آنها را روی تاب تماشا کنید. در برخی مناطق، سرگرمی های جذابی را خواهید دید: مبارزه با خروس.

کیک کینگ مینگ که به عنوان کوفته سبز نیز شناخته می شود، یک غذای سنتی برای جشنواره چینگ مینگ است. از آب افسنطین، آرد برنج چسبناک و خمیر شیرین لوبیا یا خمیر نیلوفر آبی درست می شود. این نوع غذای فصلی طعم خوبی دارد. می توانید آن را امتحان کنید.

جشنواره قایق اژدها

جشنواره قایق اژدها، در پنجمین روز از پنجمین ماه قمری، یکی از چهار جشنواره سنتی چینی است (سه جشنواره دیگر عبارتند از جشنواره بهار، روز جارو کردن مقبره، و جشنواره نیمه پاییز). گفته می شود که جشنواره قایق اژدها به یاد کویوان، که شاعر وطن پرست چو در دوره کشورهای متخاصم بود، برگزار می شود. او به مردم و دولت وفادار بود. ظاهراً وقتی پایتخت چو توسط ایالت کین فتح شد، او چنان دلشکسته بود که در پنجمین روز از پنجمین ماه قمری خود را به رودخانه میلوو انداخت.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره قایق اژدها
جشنواره های سنتی چین – جشنواره قایق اژدها

بسیاری از آداب و رسوم سنتی این جشنواره برای بزرگداشت کویوان تکامل یافته اند. در هر منطقه ای از چین، خوردن زونگزی و تماشای مسابقات قایق اژدها فوق العاده است.

Zongzi غذای سنتی جشنواره قایق اژدها است. زونگزی کوفته های هرمی شکلی است که از برنج چسبناک با گوشت، بادام زمینی یا دیگر غذاهای خوشمزه پیچیده شده در برگ های بامبو ساخته شده است. جشنواره قایق اژدها معنای تاریخی دارد. کویوان محبت و احترام مردم را بر می انگیزد. در آغاز، مردم چو بامبو پر از برنج را در غم و اندوه در 5 می قمری پس از مرگ کو یوان به رودخانه میلوئو پرتاب کردند. این همان چیزی است که Zongzi در ابتدا بود. بعدها، مردم بامبو را با برگ های بامبو جایگزین کردند تا برنج را بپیچند و خوردن Zongzi به تدریج به بخشی ضروری از جشنواره تبدیل شد. البته، شما می توانید Zongzi خود را درست کنید.

در طول جشنواره، مردم در هر سنی برای تماشای مسابقات قایق اژدها به ساحل رودخانه می روند. می گویند مسابقه قایق اژدها نیز به افتخار کویوان است. برای اینکه ماهی جسد کو یوان را نخورد، مردم پارو می زدند تا بقایای او را بیابند و در حالی که ماهی را در رودخانه می ترساندند. قایق به شکل یک اژدهای زرق و برق دار برای 36 شرکت کننده است. یکی از شرکت‌کنندگان در انتهای قایق می‌ایستد و برای تشویق اعضای تیم، طبل را می‌کوبد. شما یک مسابقه نزدیک و تکان دهنده را بین دو تیم از روستاهای مختلف تماشا خواهید کرد.

در این روز، مردم ماگ چینی را برای جن گیری شر و احترام به کویوان به در آویزان می کنند. شما این فرصت را خواهید داشت که با فرزندان خود بادبادک بزنید.

جشنواره دوگانه هفتم

جشنواره دوگانه هفتم به عنوان روز ولنتاین چینی یا Qi Qiao Jie نیز شناخته می شود. یک افسانه پری و عاشقانه در پشت جشنواره وجود دارد. طبق افسانه، زن و شوهری به نام نیو لانگ (گاوچران) و ژی نا (پری بافنده) به ترتیب جداگانه زندگی می کنند. آنها فقط می توانند در روز هفتم ماه هفتم قمری روی پل ساخته شده از زاغی ملاقات کنند. به این ترتیب جشنواره دو هفتم امید جوانان را به ازدواج شاد افزایش می دهد.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره دوگانه هفتم
جشنواره های سنتی چین – جشنواره دوگانه هفتم

در گذشته در جشن، دختران پری بافنده را می پرستیدند و برای بافتن دستی سبک درخواست می کردند. کار خیاطی می کردند و مسابقه می گرفتند. در دوران مدرن، جشنواره رمانتیک تر شده است. جوانان معمولاً با دادن گل، شکلات و سایر هدایایی به عزیزان خود آن را گرامی می دارند.

در برخی مناطق، مردم محلی برای فرزند خود که در تقویم چینی پانزده ساله است، مراسم بزرگ شدن برگزار می کنند. کودک لباس قرمز می‌پوشد، تخم‌مرغ قرمز می‌خورد و یک شانه خروس گاز می‌گیرد. در حومه استان ژجیانگ، مردم شبنم را با حوض می گیرند و گفته می شود که شبنم مردم را زیرک می کند.

به طور خلاصه، جشنواره دوگانه هفتم پر از آداب و رسوم مختلف در بین مناطق است و هر کدام از آداب و رسوم منحصر به فرد هستند.

جشنواره نیمه پاییز

پس از جشنواره بهار، جشنواره نیمه پاییز شناخته شده ترین جشنواره سنتی چینی در جهان است. جشن نیمه پاییز در پانزدهمین روز از هشتمین ماه قمری، زمانی که ماه کامل در آسمان قابل مشاهده است، برگزار می شود. ماه کامل این روز تصویری آشنا اما مهم در اشعار باستانی چین است. ماه کامل مخفف آرزوهای چینی برای اتحاد مجدد است.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره نیمه پاییز
جشنواره های سنتی چین – جشنواره نیمه پاییز

بنابراین در این روز مردم ماه را می پرستند و کیک ماه می خورند. چینی ها میز را بیرون از خانه می گذارند. انواع میوه ها، کیک ماه، یک محراب عود بلند و دو شمع قرمز روی میز گذاشتند. در حالی که ماه را تحسین می کنید و از کیک ماه لذت می برید، در آن شب تجربه و احساس خاصی از غربت و دیدار مجدد خواهید داشت.

تاریخ جشنواره نیمه پاییز متعلق به فصلی است که اسمانتوس خوشبو و شیرین شکوفا می شود. می توانید از گل های کنار خیابان لذت ببرید. علاوه بر این، کیک ها و شیرینی های عطر و طعم شیرین Osmanthus که از گل ها تهیه شده اند طعمی غیرعادی به شما می دهند.

جشنواره های اقلیت های قومی چینی

چین دارای 55 گروه قومی به جز قوم هان است. هر اقلیت هر ساله آداب و رسوم و جشن های مخصوص به خود را دارد. جشنواره های اقلیت های قومی بخش مهمی از جشنواره های سنتی چینی است. آنها پر از تنوع هستند. در اینجا 4 فستیوال برتر اقلیت ها که نباید هنگام بازدید از چین از دست بدهید، آورده شده است.

جشنواره آب پاشیدن

جشنواره آب پاشیدن مهم ترین و رسمی ترین جشن برای مردم دای در شیشوانگبانا، استان یوننان است. جشنواره آب پاشیدن توسط تعداد زیادی از گروه های اقلیت قومی در یوننان و برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا جشن گرفته می شود. نام اصلی آن سونگ گان جی بود. به طور معمول بین 13 و 15 آوریل می افتد.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره آب پاشیدن
جشنواره های سنتی چین – جشنواره آب پاشیدن

با نزدیک شدن به جشنواره، مردم دای خانه های خود را تمیز می کنند، کیک های سال نو را درست می کنند و برای یک شام بزرگ آماده می شوند.

در طول جشنواره، چیزی که بیش از همه گردشگران را به خود جلب می کند، پاشیدن آب است. قبل از آن، مردم محلی برای عبادت با گل و برگ به معبد بودایی می روند. مردم گرد و غبار بودا را به امید زندگی بهتر در سال جدید پاک می کنند. فعالیت بعدی پاشیدن آب است. در خیابان‌ها، گروه‌هایی از مردان و زنان جوان آب را در ظرف‌هایی به اشکال مختلف حمل می‌کنند. مردم بازی می کنند و تعقیب می کنند و به یکدیگر آب می پاشند.

در کنار سواحل رودخانه Lancang و رودخانه Ruili، می‌توانید مسابقه قایق اژدها را تماشا کنید که یکی از دیدنی‌ترین رویدادها در طول جشنواره آب پاشیدن است. شب‌ها، مردم محلی فانوس‌های کونگ‌مینگ را در میدان به یاد ژوگه لیانگ، حکیم چینی باستانی روشن می‌کنند. مردم محلی در هر سنی برای رقص در این جشنواره لباس می پوشند. مردم به صورت دایره ای در میدان می نشینند و «رقص طاووس» و دیگر رقص های محلی را تماشا می کنند.

جشنواره مشعل

برای مردم لی یوننان، گوئیژو و سیچوان، جشنواره مشعل یک جشنواره سنتی و باشکوه است. مردم این جشن را در بیست و چهارمین روز از ششمین ماه قمری جشن می گیرند. می گویند جشن مشعل برگرفته از پرستش آتش به امید کرم زدایی و برداشت خوب است.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره مشعل
جشنواره های سنتی چین – جشنواره مشعل

در جشنواره مشعل، مردم هر روستا با چوب خشک کاج مشعل درست می کنند و در روستا برپا می کنند. هر خانواده مشعل کوچکی جلوی در نصب می کند و تا شب منتظر می ماند تا مشعل روشن شود. روستا در شب به خوبی روشن می شود. مردم مشعل های کوچکی را در اطراف مزارع و خانه ها حمل می کنند. تعداد زیادی از جوانان با یک مشعل کوچک در دست در امتداد کوه رژه خواهند رفت. در کمال تعجب متوجه خواهید شد که یک اژدهای آتشین عظیم الجثه در حال خزیدن روی کوه است. مردان و زنان جوان تمام شب دور مشعل های بزرگ می رقصند و بازی می کنند.

علاوه بر این، سرگرمی های بسیار جالب دیگری در طول جشنواره وجود دارد، مانند مسابقه اسب دوانی، گاوبازی، تیراندازی با کمان، و کشتی. این روزها نمایشگاه های روستا برای اهالی و گردشگران باز است. در یک نمایشگاه شلوغ می توانید آنچه را که شما را جذب می کند پیدا کنید.

جشنواره چاقو میله

جشنواره چاقو میله مردمی لیسو در شهرستان لوشوی در استان خودمختار نوجیانگ لیسو در استان یوننان در 8 فوریه در طول جشنواره قمری چین برگزار می شود. طبق افسانه، این رویداد از وانگجی، قهرمان قدیمی هان که به مردم لیسو در بیرون راندن مهاجمان کمک کرد، تجلیل می شود.

جشنواره های سنتی چین - جشنواره چاقو میله
جشنواره های سنتی چین – جشنواره چاقو میله

چندین مرد قوی لیسو رقص های آکروباتیک چالش برانگیز را در آتش انجام می دهند. در روز دوم 36 تیغ تیز را به دو تیر چوبی که بیش از 20 متر طول دارند وصل می کنند و نمایش شگفت انگیزی روی میله ها قرار می دهند. در حال حاضر، مراسم قربانی باستانی معروف به جشنواره چاقو به عنوان یک فرصت عالی برای مردان قوی لیسو برای اجرای نمایش های برجسته عمل می کند. چاقوها جزء اصلی جشنواره ها هستند که نمی توان آنها را جایگزین کرد. خیره کننده ترین آیین ها در میان جشن ها شامل بالا رفتن از کوهی از شمشیرها یا شیرجه رفتن در دریایی از شعله های آتش است که ابراز تمایل به بازگشت با حسن نیت است.

جشنواره نادام مغولی

جشنواره نادام یک جشنواره سنتی مغولستانی با سابقه ای طولانی است که در زندگی مغول ها برجسته است. ندام در زبان مغولی به معنای سرگرمی یا بازی است و برای بیان شادی حاصل از برداشت خوب به کار می رود. نمایشگاه ندام هر سال در ماه های تیر یا مرداد در فضاهای باز دشت ها به مدت 5 روز برگزار می شود. در سال 2006 به فهرست میراث فرهنگی غیر مادی در سطح دولتی نسبت داده شد.

جشنواره های سنتی چین –

فعالیت های تفریحی متنوعی در نمایشگاه نادام برگزار می شود. مسافران می توانند مسابقه اسب دوانی خیره کننده و تماشایی را در پهنه وسیعی از علفزار تحسین کنند و از نمایش های کشتی مغولی و تیراندازی با کمان لذت ببرند. مغول ها به دلیل سبک زندگی عشایری، سوارکاران و تیراندازان ماهری هستند. بنابراین، می توانید از شگفت انگیزترین مسابقات اسب دوانی و تیراندازی با کمان در مغولستان داخلی قدردانی کنید. اردوس، در نزدیکی لبه جنوبی مغولستان داخلی، بهترین مقصد برای مسافران برای دیدن مراسم بزرگ است.

کالاهای کشاورزی و دامی در این جشنواره فروش خوبی دارند. شما می توانید برخی از غذاهای سنتی مغولی خوشمزه مانند گوشت گاو، گوشت گاو، پنیر و کشک شیر را امتحان کنید. شما همچنین می توانید در نمایشگاه بزرگ برای غذاهای محلی پرسه بزنید و یک شب را در استپ بگذرانید.

سوالات متداول

جشن های اصلی در چین چیست؟

جشن سال نو چینی، جشنواره فانوس چینی و جشنواره یوان شیائو جشن های اصلی در چین هستند.

معروف ترین جشنواره چین کدام است؟

مشهورترین جشن در چین سال نو چینی است. این جشن با شور و شوق فراوان، موسیقی، رقص، آتش بازی و غذاهای محلی برگزار می شود. تمام خیابان‌ها، بازارها، ساختمان‌ها و رستوران‌های چین در این روز با تزئینات تزئین شده‌اند.

مهم ترین تعطیلات سنتی چینی چیست؟

تعطیلات سنتی اصلی در چین در جشنواره هایی مانند جشنواره نیمه پاییز، سال نو چینی، جشنواره دوانوو و غیره برگزار می شود.

آیا جشن سال نو و بهار چینی یکسان است؟

بله، سال نو چینی و جشنواره بهار یک چیز است.

آیا مردم چین کریسمس را جشن می گیرند؟

کریسمس با شکوه برگزار نمی شود، اما اقلیت های مسیحی آن را جشن می گیرند.

سخن پایانی

جشنواره های سنتی چین شکل منحصر به فردی از فرهنگ چینی است.هر جشنواره تجربه ای کاملا متفاوت را به شما ارائه می دهد. جشنواره‌های سنتی چین به‌عنوان نوعی میراث فرهنگی ناملموس، جذابیت غیرقابل انکاری دارند که گردشگران را از سراسر جهان به بازدید می‌کشاند. به هر حال، جشنواره های سنتی متنوع چین، کنجکاوی شما را برآورده می کند. بنابراین اگر قصد دارید برای جشن گرفتن برخی فستیوال ها به چین سفر کنید، با ما تماس بگیرید. و از تورهای چین ما استفاده کنید.

ما طیف وسیعی از خدمات را به شما ارائه خواهیم داد.

مجری انواع ویزا و تورهای مسافرتی

نظرات

دیدگاهی ارسال نشده است!
09125397839